İşletme Sorumluluğu ve Danışmanlık

Kuvvetli akım tesisleri Yönetmeliği

Madde 60- Tüm yüksek gerilimli kuvvetli akım tesislerinde teknik konulardan sorumlu elektrik mühendisi olmalıdır. 154 kV ve daha büyük kuvvetli akım tesislerinde (uzaktan kumanda edilen TM ler hariç) işletme sorumlusu olarak en az bir elektrik mühendisi bulundurulmalıdır. 

Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği 60. madde gereği İşletme Gerilimi 1kV dan yüksek tesislerde, Trafo merkezlerinin teknik İşletme Sorumluluğu  Elektrik Mühendisleri tarafından yapılmalıdır. Bu nedenle ETKB. ve TEDAŞ Genel Müdürlüğü ve Elektrik Dağıtım Şirketleri tarafından YG tesislerinden  İŞLETME SORUMLUSU istenmektedir.

Bu yönetmelik, elektrik yüksek gerilim tesislerinde, can ve mal güvenliğinin sağlanması, ekonomik kayıpların önlenmesi için gerekli işletme hizmetleri ile bu hizmetlerin yürütülmesini üstlenen işletme sorumlusu elektrik mühendisinin, görev, yetki ve çalışma yöntemlerini düzenlemek amacı ile hazırlanmıştır.

Bu yönetmelik kapsamında, şirketimiz bünyesindeki mühendislerimiz gözetiminde teknik ekibimiz tarafından her ayın ilk beş iş günü işletme sorumluluğumuz olan tesislere ziyaretler gerçekleştirilmektedir. Bu ziyaretlerde tesislerin trafo ve panoları gözle kontrol edilip gerekli değerler okunarak kaydedilmektedir. Mevcut olumsuz durumlar öneri; doğabilecek olumsuzluklar da görüş olarak tesis sorumlularına iletilmektedir.

2016 yılında işletme sorumluluğunu üstlendiğimiz işletmelerden bazıları aşağıda verilmiştir:

- Effeffe Pet Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (400 kVA)

Karakoç Gübre-Yem Ticaret ve Sanayi Ltd. Şti. (400 kVA)

- Zumdieck Konserve Dondurulmuş Gıda A.Ş. (630 kVA + 1600 kVA)

- MS Vida Makina Sanayi Ticaret A.Ş. (1600 kVA)

- Norm Salihli Vida ve Civata Makina Sanayi Ticaret A.Ş. (2x1600 kVA)

- Norm Somun Sanayi ve Ticaret A.Ş. (1600 kVA)

- Lider Evcil Hayvan Bes. Ür. San. ve Tic. Ltd. Şti. (1000 kVA + 630 kVA)